A magyar költészet napja a Marcelházi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában

1964 óta József Attila születésnapján, április 11-én ünnepeljük a magyar költészet napját. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és versenyekkel tisztelgünk a magyar líra előtt.
      A Marcelházi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola pedagógusai és tanulói is megemlékeztek erről az évfordulóról, hiszen magyar pedagógusként és diákként szívügyünknek tartjuk magyarságunkat, történelmünket és anyanyelvünk ápolását.
      Ebben az évben különösen jó érzés volt azt tapasztalni, hogy a gyerekek már önállóan is válogattak költeményeket, amelyeket elszavaltak osztálytársainak.
      Április 11-én valamennyi tanítási óra elején felállt egy-egy diák, megkérte a jelen lévő pedagógust, hogy e szép ünnep kapcsán szavalhasson el egy költeményt osztálytársainak. Mindenki szívesen fogadta, és a gyerekek is nagy érdeklődéssel hallgatták a szavalatokat. Osztályonként 5 tanuló vett részt aktívan a megemlékezésen, a hallgatóság pedig sok-sok szép gondolattal gazdagodhatott.
      Mint már említettem, a versválasztás a felső tagozatos tanulók körében önállóan történt, míg a kisebbeknek a tanító nénik segítettek. Elhangzott itt József Attila, Wass Albert, Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Petőfi Sándor, Márai Sándor... A tanulókat illetően pedig maguk a gyerekek is fontosnak tartották, hogy szó essen a magyar nyelv szépségéről, anyanyelvünk gazdagságáról, kultúránk egyediségéről.
      Egy-egy vers után pár gondolat erejéig még a vers mondanivalójáról is szó esett, majd mindenki tapssal jutalmazta a szavalatokat és folytatódhatott a megszokott munka.

József Attila így írt születésének napjáról:

„A talló halászait hányva
      S a verebek közé beesvén
      Nagy szél kapott föl egyszer engem
      Hirtelen, április estén.“

PaedDr. Gergely Henrietta tanító néni