Mesebeli Szlovénia

A nyári szünidő utolsó napjaiban iskolánk alkalmazottai négy felejthetetlen napot tölthettek a LIVADA testvériskola meghívására Szlovéniában. Vendégszeretetük már az első napon megmutatkozott, hisz nemcsak közös sportjátékokkal, de bőséges svédasztalos ebéddel vártak bennünket. Itt lehetőségünk nyílt a hattyúkkal körülvett csodás Zbiljsko tavon csónakázni. Este megtekintettük a gyönyörűen kivilágított, nyüzsgő fővárost, Ljubljanát, ahol szakszerű idegenvezetés mellett azt is megtudtuk, hogy a Ljubljanica folyón átívelő legnagyobb hidat a helybeliek csupán a Sárkány hídnak nevezik a hídfőkön álló sárkányszörnyek miatt. A mesebeli sárkány Ljubljana jelképévé vált, miután a legenda szerint megvédte a várost Aiétész görög király ellen. Látniválókból a többi napon sem volt hiány, bár tervünket, miszerint felmászunk a város mellett elterülő Alpok Vogl fennsíkjára, az időjárás meghiúsította. Viszont siklóval feljutottunk a Ljubljanai várba, ami a 17. századtól már csak börtönként szolgált. Itt raboskodott 1849 nyarán egy hónapig Batthyány Lajos gróf is, Magyarország első miniszterelnöke. A vár kilátótornyából fantasztikus panoráma tárult elénk a fővárosra. Utunkat egy kisvárosba, Skofja Lokába, majd a közeli Bledi tónál folytattuk. A tó közepén van egy kis sziget egy híres templommal, ami a szerelmesek közkedvelt helye a régi monda szerint. Szombat reggel meghívást kaptunk vendéglátóink iskolájába, ami 28 nemzet diákjait egyesíti, és egy kis betekintést kaptunk az iskola életéből. A nap hátralevő részében sem unatkoztunk. Először az egyedülálló Predjamski várat csodáltuk meg, amit sziklafalba építettek a Predjamski barlangrendszer egyik bejáratánál, majd a természet lenyűgöző alkotását, a világ egyik leghíresebb barlangját, a Postojnai csepkőbarlangot. Esténként közös játékkal, jóízű beszélgetésekkel töltöttük az időt. Utunk megkoronázásaként, hazafelé megálltunk a magyar határhoz közeli Lendván, ahol megcsodálhattuk idegenvezetőnk, egyben a két iskola közötti kapcsolat létrehozójának, Herman Lászlónak egyedi módon készített gyönyörű alkotásait.

Kissé fáradtan, de élményekkel gazdagon tértünk haza erről az emlékezetes kirándulásról.

Mgr. Lampert Piroska, Marcelházi Alapiskola